قهوه ترک عجیب ترین نوشیدنی دنیا شناخته شده است

در یک مطالعه، محققان محتوای آنتی اکسیدانی غذاهای مختلف را با توجه به اندازه وعده مورد بررسی قرار دادند. قهوه ترک پس از چندین نوع توت در رتبه یازدهم لیست قرار گرفت.

با این حال، از آنجایی که بسیاری از مردم توت های کمی می خورند اما چندین فنجان قهوه در روز می نوشند، مقدار کل آنتی اکسیدان های موجود در قهوه بسیار بیشتر از انواع توت ها است حتی اگر توت ها ممکن است حاوی مقادیر بیشتری در هر وعده باشند.

در مطالعات نروژی و فنلاندی، قهوه بزرگترین منبع آنتی اکسیدانی است که حدود 64 درصد از کل آنتی اکسیدان مصرفی افراد را تامین می کند.

در این مطالعات، متوسط مصرف قهوه 450 تا 600 میلی لیتر در روز یا 2 تا 4 فنجان بود. علاوه بر این، مطالعات اسپانیا، ژاپن، لهستان و فرانسه به این نتیجه رسیدند که قهوه تا حد زیادی بزرگترین منبع غذایی آنتی اکسیدان است.

مردم تمایل دارند آنتی اکسیدان های بیشتری را از نوشیدنی ها دریافت کنند تا غذاها، و مطالعات در سراسر جهان نشان می دهد که قهوه بزرگترین منبع غذایی آنتی اکسیدان است.

با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مرتبط است قهوه با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مرتبط است.

قهوه

برای مثال، افرادی که قهوه می‌نوشند ۲۳ تا ۵۰ درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. هر فنجان روزانه با 7٪ کاهش خطر مرتبط است.

همچنین به نظر می رسد قهوه برای کبد شما بسیار مفید است، زیرا افرادی که قهوه می نوشند خطر ابتلا به سیروز کبدی بسیار کمتر است.

علاوه بر این، ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد و کولورکتال را کاهش دهد و چندین مطالعه کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را مشاهده کرده‌اند.

نوشیدن منظم قهوه همچنین ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری پارکینسون را تا 32 تا 65 درصد کاهش دهد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که قهوه ممکن است جنبه های دیگری از سلامت روان را نیز به همراه داشته باشد. زنانی که قهوه می نوشند کمتر افسرده می شوند و در اثر خودکشی می میرند.

مهمتر از همه، نوشیدن قهوه با طول عمر بیشتر و تا 20 تا 30 درصد کمتر خطر مرگ زودرس مرتبط است (4Trusted Source، 39Trusted Source).

با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر این مطالعات مشاهده ای هستند. آن‌ها نمی‌توانند ثابت کنند که قهوه باعث کاهش خطر بیماری می‌شود – فقط این که قهوه‌نوشندگان کمتر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

خلاصه
نوشیدن قهوه با فواید سلامتی متعددی از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های کبدی، قلبی و عصبی مرتبط است. همچنین ممکن است برای سلامت روان مفید باشد و به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید.

خط پایین
انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های رژیمی وجود دارد و قهوه منبع بسیار خوبی برای برخی از آنهاست.

با این حال، آنتی اکسیدان های مشابه غذاهای گیاهی کامل مانند میوه ها و سبزیجات را ارائه نمی دهد. بنابراین اگرچه قهوه ممکن است بزرگترین منبع غذایی آنتی اکسیدان ها باشد، هرگز نباید تنها منبع شما باشد.

برای سلامتی مطلوب، بهتر است انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی را از منابع مختلف دریافت کنید.